NIKKEI

Nikkei: Japonský Akciový Index

Nikkei je skratka pre Nikkei 225, japonský akciový index, ktorý zahŕňa najvýznamnejšie japonské firmy obchodované na tokijskej burze. Tento index je jedným z najdôležitejších ukazovateľov v japonskom a celosvetovom finančnom prostredí a poskytuje dôležité informácie o japonskom hospodárstve a finančných trhoch.

Vznik Nikkei

Nikkei bol založený v roku 1950 spoločnosťou Nihon Keizai Shinbun, ktorá je vydavateľom japonského hospodárskeho denníka Nikkei. Cieľom bolo vytvoriť index, ktorý by sledoval vývoj najväčších a najvýznamnejších japonských spoločností obchodovaných na tokijskej burze.

Nikkei 225 bola pôvodne zložená z 225 spoločností, ale zloženie sa môže meniť v závislosti od zmien na trhu a dôležitosti jednotlivých firiem. Index zahŕňa spoločnosti z rôznych odvetví, vrátane automobilového priemyslu, technológií, financií a ďalších.

Význam Nikkei

Nikkei je považovaný za hlavný ukazovateľ japonského akciového trhu a japonského hospodárstva ako celku. Jeho význam spočíva v niekoľkých dôležitých aspektoch:

  • Sledovanie Trhu: Investori a analytici sledujú Nikkei ako indikátor vývoja japonského akciového trhu. Jeho denné pohyby poskytujú informácie o sentimente investorov a očakávaniach vzhľadom na japonský trh.
  • Porovnateľnosť: Nikkei umožňuje porovnávať výkonnosť japonských spoločností a japonského trhu s inými trhmi a indexmi po celom svete.
  • Hospodárske Informácie: Vývoj Nikkei poskytuje dôležité informácie o japonskom hospodárstve. Rast indexu môže byť indikátorom ekonomického rastu, zatiaľ čo jeho pokles môže naznačovať ekonomické problémy.

Príklad Výpočtu Nikkei

Výpočet Nikkei 225 je váhovaný podľa trhovej kapitalizácie jednotlivých spoločností. To znamená, že väčšie spoločnosti majú väčšiu váhu v indexe. Vzorec na výpočet Nikkei je nasledujúci:

Nikkei = (Súčet trhových hodnôt všetkých 225 spoločností) / Korekčný faktor

Záver

Nikkei 225 je dôležitým ukazovateľom v japonskom a svetovom finančnom prostredí. Jeho vývoj poskytuje cenné informácie o japonskom akciovom trhu a hospodárstve. Investori a analytici ho používajú na sledovanie a analýzu trhu a na rozhodovanie o investičných stratégiách.

Japonský akciový index 225 najvýznamnejších japonských firiem obchodovaných na tokijskej burze.

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme, že nám pomáhate rozšírovať ekonomickú encyklopédiu. ♥